PDB12-H4301-503BF
DigiKey Part Number
118-PDB12-H4301-503BF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDB12-H4301-503BF
Description
POT 50K OHM 0.08W CARBON LINEAR
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.08W PC Pins, Board Locks
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
50k
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Power (Watts)
0.08W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Size - Body
Rectangular - 0.504" x 0.488" Face (12.80mm x 12.40mm)