MOV-20D271K
DigiKey Part Number
MOV-20D271K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D271K
Description
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
270 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-20D271K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
297 V
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
127J
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
243 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V