MOV-10D560KTR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
56 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
MOV-10D560KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-10D560KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-10D560KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D560KTR
Description
VARISTOR 56V 500A DISC 10MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D560KTR Models
Category
Current - Surge
500 A
Energy
7J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
62 V