MOV-10D391K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D391K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D391K
Description
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
390 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
EDA/CAD Models
MOV-10D391K Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Energy
60J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
429 V