MOV-07D391K
DigiKey Part Number
118-MOV-07D391K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D391K
Description
VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D391K Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
25J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
156 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
429 V