GMOV-14D231K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 854
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Bourns GMOV™ Protection Components | Digi-Key Daily
GMOV-14D231K
DigiKey Part Number
GMOV-14D231K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMOV-14D231K
Description
VARISTOR 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Energy
130J
Capacitance @ Frequency
4 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
230 V
Maximum DC Volts
300 V
Package / Case
Disc 14mm