CW201212-8N2J
DigiKey Part Number
118-CW201212-8N2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CW201212-8N2JCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CW201212-8N2JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW201212-8N2J
Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 60 MOHM
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 60mOhm 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CW201212-8N2J Models
Category
DC Resistance (DCR)
60mOhm
Mfr
Q @ Freq
60 @ 1GHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.5GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)