CRT1206-PW-2500ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
250 Ohms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
CRT1206-PW-2500ELF
DigiKey Part Number
CRT1206-PW-2500ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-PW-2500ELF
Description
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRT1206-PW-2500ELF Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)