CRT1206-BW-5102ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 217
Datasheet
YAGEO
In Stock: 0
YAGEO
51 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
CRT1206-BW-5102ELF
DigiKey Part Number
CRT1206-BW-5102ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-BW-5102ELF
Description
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRT1206-BW-5102ELF Models
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)