CRT1206-BV-5490ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Susumu
In Stock: 0
Datasheet
549 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Thin Film
CRT1206-BV-5490ELF
DigiKey Part Number
CRT1206-BV-5490ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT1206-BV-5490ELF
Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRT1206-BV-5490ELF Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)