CRT0805-DY-7502ELF
DigiKey Part Number
118-CRT0805-DY-7502ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CRT0805-DY-7502ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CRT0805-DY-7502ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRT0805-DY-7502ELF
Description
RES SMD 75K OHM 0.5% 1/8W 0805
Detailed Description
75 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thin Film
EDA/CAD Models
CRT0805-DY-7502ELF Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)