CR2512-FX-56R2ELF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
56.2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thick Film
CR2512-FX-56R2ELF
DigiKey Part Number
CR2512-FX-56R2ELF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR2512-FX-56R2ELF
Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CR2512-FX-56R2ELF Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)