CI160808-47NJ
DigiKey Part Number
CI160808-47NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
CI160808-47NJCT-ND - Cut Tape (CT)
CI160808-47NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CI160808-47NJ
Description
FIXED IND 47NH 300MA 900 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
47 nH Unshielded Multilayer Inductor 300 mA 900mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CI160808-47NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
900mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
800MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)