CHP1206-FX-1803ELF
DigiKey Part Number
118-CHP1206-FX-1803ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CHP1206-FX-1803ELF
Description
RESHIGHPOWER 1206 180K 1% 3/4W T
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Category
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)