5.0SMDJ70A-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ70A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ70A-Q
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 44.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
44.3A