5.0SMDJ130A
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ130ATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-5.0SMDJ130ACT-ND - Cut Tape (CT)
118-5.0SMDJ130ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ130A
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
209V Clamp 24A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ130A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
130V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
144V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
209V