3549H-2AC-103/103B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
10k Ohm 2 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Hybritron® 2W Solder Lug
3549H-2AC-103/103B
DigiKey Part Number
3549H-2AC-103/103B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3549H-2AC-103/103B
Description
POT 10K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Rotation
3600°
Packaging
Tray
Resistive Material
Hybritron®
Part Status
Active
Termination Style
Solder Lug
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.813" (20.64mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
10.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.885" Dia (22.48mm)