3386X-1-205 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 203
Datasheet
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386X-1-205
DigiKey Part Number
3386X-205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386X-1-205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3386X-1-205 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%