3386W-1-205LF
DigiKey Part Number
3386W-205LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386W-1-205LF
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3386W-1-205LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3386H-1-205LFBourns Inc.2223386H-205LF-NDkr 12,77000Parametric Equivalent
3386S-1-205LFBourns Inc.53386S-1-205LF-NDkr 13,59000Parametric Equivalent
3386V-1-205LFBourns Inc.169118-3386V-1-205LF-NDkr 15,78000Parametric Equivalent