3386W-1-200R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
20 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386W-1-200R
DigiKey Part Number
3386W-1-200R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386W-1-200R
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386W-1-200R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistance
20 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%