3386V-1-500 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 141
In Stock: 143
In Stock: 78
50 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386V-1-500
DigiKey Part Number
3386V-1-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386V-1-500
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386V-1-500 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
50 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%