3386T-1-205 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 693
In Stock: 500
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386T-1-205
DigiKey Part Number
3386T-1-205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386T-1-205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3386T-1-205 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%