3386M-1-204LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 32
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 161
In Stock: 169
In Stock: 200
200 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386M-1-204LF
DigiKey Part Number
3386M-1-204LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386M-1-204LF
Description
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
200 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%