3386H-EY5-203LF
DigiKey Part Number
3386H-EY5-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386H-EY5-203LF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%