3386H-EY5-102 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 1 914
Datasheet
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3386H-EY5-102
DigiKey Part Number
3386H-EY5-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386H-EY5-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3386H-EY5-102 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%