3362M-1-205LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 250
Similar
Nidec Components
Similar
Nidec Components
In Stock: 200
2 MOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
3362M-1-205LF
DigiKey Part Number
3362M-1-205LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362M-1-205LF
Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362M-1-205LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
2 MOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (11)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3362M-1-205Bourns Inc.03362M-1-205-NDkr 11,37835Parametric Equivalent
3362S-1-205Bourns Inc.03362S-1-205-NDkr 11,37835Parametric Equivalent
3362S-1-205LFBourns Inc.2503362S-1-205LF-NDkr 8,21000Parametric Equivalent
3362W-1-205Bourns Inc.03362W-1-205-NDkr 11,37835Parametric Equivalent
3362W-1-205LFBourns Inc.03362W-1-205LF-NDkr 6,12232Parametric Equivalent