3314H-2-205 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2 MOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3314H-2-205
DigiKey Part Number
3314H-2-205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3314H-2-205
Description
TRIMMER 2M OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Resistance
2 MOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Square - 0.177" x 0.177" Face (4.50mm x 4.50mm)
Tolerance
±20%