3296X-1-502 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 2 377
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 933
Similar
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
3296X-1-502
DigiKey Part Number
3296X-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296X-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296X-1-502 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%