3296X-1-201LF
DigiKey Part Number
3296X-201LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296X-1-201LF
Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Detailed Description
200 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3296X-1-201LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
200 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%