3296W-1-102A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1 335
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 517
Datasheet
In Stock: 9 195
In Stock: 267
In Stock: 431
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-102A
DigiKey Part Number
3296W-1-102A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-102A
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-102A Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (9)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3296W-1-102Bourns Inc.1 3353296W-102-NDkr 33,21000Parametric Equivalent
3296W-1-102ALFBourns Inc.517118-3296W-1-102ALFCT-NDkr 29,56000Parametric Equivalent
3296W-1-102LFBourns Inc.9 1953296W-102LF-NDkr 18,61000Parametric Equivalent
3296W-1-102RBourns Inc.03296W-1-102R-NDkr 25,47954Parametric Equivalent