3214W-1-102G
DigiKey Part Number
118-3214W-1-102GTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3214W-1-102GCT-ND - Cut Tape (CT)
118-3214W-1-102GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3214W-1-102G
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W J LEAD TOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 5.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3214W-1-102G Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (3)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
3214W-1-102EBourns Inc.10 1843214W-102ECT-NDkr 22,99000Parametric Equivalent
3214W-2-102EBourns Inc.403118-3214W-2-102ECT-NDkr 24,18000Parametric Equivalent