BDX12-1.0S50R0S
DigiKey Part Number
2277-BDX12-1.0S50R0S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BDX12-1.0S50R0S
Description
DC DC CONVERTER 1V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module, Digital DC DC Converter 1 Output 1V 50A 8V - 14V Input
Category
Current - Output (Max)
50A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Non-Isolated PoL Module, Digital
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
20-SMD Module
Voltage - Input (Min)
8V
Size / Dimension
1.06" L x 0.65" W x 0.16" H (27.0mm x 16.5mm x 4.0mm)
Voltage - Input (Max)
14V