VXO78015-500-M-TR
DigiKey Part Number
179-VXO78015-500-M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
179-VXO78015-500-M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
179-VXO78015-500-M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VXO78015-500-M-TR
Description
DC DC CONVERTER 15V 7.5W
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 19V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VXO78015-500-M-TR Models
Category
Power (Watts)
7.5 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Efficiency
95%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
4-SMD Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.53" L x 0.49" W x 0.14" H (13.5mm x 12.5mm x 3.5mm)
Voltage - Input (Min)
19V
Approval Agency
EN
Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
55024; 55032 Class A
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA