VHK200W-Q24-S28
DigiKey Part Number
179-VHK200W-Q24-S28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK200W-Q24-S28
Description
DC/DC CONVERTER 28V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 28V 7.14A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHK200W-Q24-S28 Models
Category
Voltage - Output 1
28V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
7.14A
Series
Power (Watts)
200W
Packaging
Box
Efficiency
87%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
10V
Size / Dimension
4.23" L x 4.01" W x 1.50" H (107.4mm x 101.9mm x 38.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V