PQDE6W-Q110-S24-H-DIN
DigiKey Part Number
179-PQDE6W-Q110-S24-H-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQDE6W-Q110-S24-H-DIN
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 6W
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 250mA
Category
Power (Watts)
6W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Efficiency
86%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Input Type
DC
Features
Heat Sink
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.17" H (76.0mm x 31.5mm x 29.8mm)
DC Voltage - Input (Min)
40V
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Max)
160V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
250mA