0ZRS0100FF1E
DigiKey Part Number
5923-0ZRS0100FF1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRS0100FF1E
Description
PTC RESET FUSE 32V 1A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 32V 1 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRS0100FF1E Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
430 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Ceramic
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
32V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Size / Dimension
0.382" Dia x 0.118" T (9.70mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
1.9 A
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Current - Max
100 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)