0ZRP0135FF1A
DigiKey Part Number
5923-0ZRP0135FF1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRP0135FF1A
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 1.35 A Ih Through Hole Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZRP0135FF1A Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
110 mOhms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
370 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Max
60V
Package / Case
Radial, Disc
Current - Hold (Ih) (Max)
1.35 A
Size / Dimension
0.402" L x 0.142" W (10.20mm x 3.60mm)
Current - Trip (It)
2.7 A
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)