0ZCH0010FF2E
DigiKey Part Number
5923-0ZCH0010FF2ETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCH0010FF2ECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCH0010FF2EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCH0010FF2E
Description
PTC RESET FUSE 60V 100MA 1210
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 100 mA Ih Surface Mount 1210 (3225 Metric), Concave
EDA/CAD Models
0ZCH0010FF2E Models
Category
Time to Trip
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1.6 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
15 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1210 (3225 Metric), Concave
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
100 mA
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)
Current - Trip (It)
250 mA
Approval Agency
AEC-Q200, cURus, TUV
Current - Max
10 A