0AKK-K300-BA
DigiKey Part Number
5923-0AKK-K300-BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKK-K300-BA
Description
FUSE 300A 1000V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300A 1 kVDC Fuse Rectangular Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Mounting Type
Bolt Mount
Package / Case
Rectangular, Blade
Fuse Type
Rectangular
Size / Dimension
2.913" L x 1.772" W x 0.996" H (74.00mm x 45.00mm x 25.30mm)
Current Rating (Amps)
300A