0AKK-K100-BB
DigiKey Part Number
5923-0AKK-K100-BB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AKK-K100-BB
Description
FUSE 100A 1000V STUD MNT
Detailed Description
100A 1 kVDC Fuse Rectangular Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Rectangular
Size / Dimension
2.913" L x 0.866" W x 0.984" H (74.00mm x 22.00mm x 25.00mm)
Current Rating (Amps)
100A