0ADAC0250-BE
DigiKey Part Number
5923-0ADAC0250-BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADAC0250-BE
Description
FUSE CERM 250MA 600VAC/VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 600 V 600 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ADAC0250-BE Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.009
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Voltage Rating - AC
600 V
DC Cold Resistance
2.755 Ohms