0ACJ-3150-TE
DigiKey Part Number
5923-0ACJ-3150-TETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ACJ-3150-TECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ACJ-3150-TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ACJ-3150-TE
Description
FUSE BRD MNT 3.15A 350VAC 600VDC
Detailed Description
3.15 A 350 V 600 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0ACJ-3150-TE Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
3.0
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.520" L x 0.199" W x 0.199" H (13.20mm x 5.05mm x 5.05mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.039 Ohms