0ACG-1000-TE
DigiKey Part Number
5923-0ACG-1000-TETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ACG-1000-TECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ACG-1000-TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ACG-1000-TE
Description
FUSE BRD MT 1A 350VAC 500VDC SMD
Detailed Description
1 A 350 V 500 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0ACG-1000-TE Models
Category
Voltage Rating - DC
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
0.5
Part Status
Active
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.433" L x 0.197" W x 0.197" H (11.00mm x 5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.18 Ohms
Voltage Rating - AC
350 V