0685P9150-01
DigiKey Part Number
5923-0685P9150-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0685P9150-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0685P9150-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0685P9150-01
Description
FUSE BOARD MOUNT 15A 50VDC 1206
Detailed Description
15 A 50 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
0685P9150-01 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
80.0
Approval Agency
AEC-Q200, CE, cURus
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W x 0.025" H (3.20mm x 1.58mm x 0.63mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0029 Ohms