0683G3150-01
DigiKey Part Number
5923-0683G3150-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0683G3150-01CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0683G3150-01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0683G3150-01
Description
FUSE CERM 3.15A 350VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.15 A 350 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0683G3150-01 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 2kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
16.9
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CE, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.183" Dia x 0.476" L (4.65mm x 12.10mm)
Voltage Rating - AC
350 V
DC Cold Resistance
0.028 Ohms