0680H1000-05
DigiKey Part Number
5923-0680H1000-05TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0680H1000-05CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0680H1000-05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0680H1000-05
Description
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD
Detailed Description
1 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0680H1000-05 Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 500A DC
Melting I²t
0.79
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.33 Ohms