0680H0630-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 4 850
Datasheet
630 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
0680H0630-01
DigiKey Part Number
5923-0680H0630-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0680H0630-01
Description
FUSE BRD MT 630MA 125VAC/VDC SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0680H0630-01 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 500A DC
Melting I²t
0.2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.83 Ohms