0678H9250-02
DigiKey Part Number
5923-0678H9250-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0678H9250-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0678H9250-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0678H9250-02
Description
FUSE BRD MT 25A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 A 250 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0678H9250-02 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 1kA DC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
660.0
Part Status
Active
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.386" L x 0.120" W x 0.120" H (9.80mm x 3.05mm x 3.05mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0023 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V