0603C9150-33
DigiKey Part Number
5923-0603C9150-33-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603C9150-33
Description
FUSE CERAMIC 15A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 250 V 150 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA AC, 1kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
676.0
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0065 Ohms