WLH60XW640GB
DigiKey Part Number
2170-WLH60XW640GB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLH60XW640GB
Description
HI-TEMP WORK LIGHT 640MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 25.20" (640.0mm) 21 ~ 28VDC Flat, Clear
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLH60XW640GB Models
Category
Voltage - Supply
21 ~ 28VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
36,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP67/IP68G/IP69K - Dust Tight, Oil and Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
2300lm
Lens Type
Flat, Clear
Length
25.20" (640.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
2.40" x 1.23" (60.9mm x 31.3mm)